Histerektomia przy wykorzystaniu robota da Vinci

Robot da Vinci to nowoczesne urządzenie, które od grudnia 2010 roku używane jest również w Polsce. Zabieg histerektomii polega na częściowym lub całkowitym chirurgicznym usunięciu macicy, najczęściej z powodu nowotworu czy mięśniaków. Użycie robota da Vinci w tym przypadku wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i szybszym powrotem do zdrowia.

Jak zbudowany jest robot da Vinci?

Robot da Vinci składa się z czterech ramion, z czego trzy zakończone są narzędziami chirurgicznymi, natomiast na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa. Robotem steruje chirurg za pomocą specjalnej konsoli. W okularach konsoli chirurg widzi operowane pole (w trójwymiarze, rozdzielczości HD, naturalnych barwach i dziesięciokrotnym powiększeniu). Dzięki temu lekarz może kontrolować poczynania robota z niezwykłą precyzją. W czasie zwykłej operacji chirurg często zasłania sobie operowane pole, natomiast przy użyciu robota widoczność jest bardzo dobra.

Wszystkie do tej pory przeprowadzone w Polsce operacje przy użyciu robota da Vinci zakończyły się pełnym sukcesem.

Zalety robota da Vinci

Operowanie przy pomocy robota i użyciu kamer pozwala na minimalną inwazyjność zabiegów z maksymalną ich skutecznością. Ma to szczególne znaczenie w minimalizowaniu powikłań pooperacyjnych oraz czasie rekonwalescencji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że operacje przy użyciu robota wiążą się z mniejszym bólem i niewielkimi bliznami. Zazwyczaj nacięcia są wielkości 1-2 cm.

Robot da Vinci znajduje zastosowanie m.in w diagnostyce i leczeniu operacyjnym wielu schorzeń ginekologicznych.

Robot może asystować przy następujących zabiegach ginekologicznych:

  • miomektomii - chirurgiczne usunięcie mięśniaków macicy,
  • kolpopleksji krzyżowej - terapia wypadania pochwy,
  • histerektomii - częściowe lub całkowite usunięcie macicy.

Histerektomia i inne zabiegi ginekologiczne przy użyciu robota da Vinci

Histerektomia, czyli częściowe lub całkowite usunięcie macicy, jest wskazaniem przy nowotworach lub licznych mięśniakach macicy. W czasie operacji robot usuwa kolejne fragmenty macicy i wydobywa je przez pochwę lub za pomocą niewielkich nacięć w powłokach brzusznych.

Robot da Vinci może być wykorzystany do diagnostyki i operowania następujących schorzeń ginekologicznych:

  • mięśniaki macicy - niezłośliwe guzki macicy powstające na skutek nadmiernego namnożenia komórek,
  • endometrioza - choroba układu hormonalno-immunologicznego, która dotyka narządy płciowe kobiet; ma wpływ na cykl menstruacyjny; objawia się skurczami, bólem w trakcie miesiączki oraz bólem w okolicy miednicy w czasie całego cyklu; nieleczona endometrioza może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę,
  • wypadanie pochwy - fizjologiczne obniżenie narządów rodnych na skutek np.: powikłań poporodowych, szybko następujących po sobie ciąż, nadwagi lub ciężkiej pracy fizycznej,
  • zmiany nowotworowe w obrębie macicy.

Historia chirurgicznych metod leczenia schorzeń ginekologicznych

Klasyczną metodą operacji schorzeń ginekologicznych jest otwarcie powłok brzucha za pomocą rozcięcia powłoki skórnej. Główną wadą tej metody jest duża utrata krwi oraz znacznie dłuższy czas powrotu do zdrowia. Mniej inwazyjną metodą jest laparoskopia, która nie wymaga przecinania powłok brzucha, a jedynie wykonania niewielkich otworów w skórze. Jednak najmniej inwazyjny i jednocześnie najskuteczniejszy sposób operowania to ten przy użyciu robota. O jego wyższości nad chociażby laparoskopią świadczy większa precyzja.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje