Operacje ropniaka jajowodu i ropienia jajnikowo-jajowodowego

Stan wiedzy medycznej pozwala obecnie na skuteczne i coraz mniej inwazyjne zabiegi operacyjne służące usuwaniu ropniaków i ropni. Ropniak jajowodu jest postacią ostrego zapalenia jajowodu, którego rezultatem jest wypełnienie jego światła treścią ropną. Ponieważ często dochodzi do przedostania się ropy do brzucha, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia niezwykle groźnego zapalenia otrzewnej, niezbędne jest wczesne usunięcie zmiany.

W przebiegu zapalenia pacjentki cierpią na ból, wystąpić może również gorączka. Podstawę leczenia stanowi przede wszystkim antybiotykoterapia lub podawanie glikokortykosteroidów. W przebiegu ostrego stanu zapalnego wymagana jest hospitalizacja. Wskazaniem do zabiegu jest brak powodzenia kuracji farmakologicznej.

Ropniak jajowodu

Ropniaka jajowodu można usunąć przy użyciu nowoczesnej metody laparoskopowej. Istotą laparoskopii jest wprowadzenie chirurgicznych mikronarzędzi przez nacięte dno pępka bez konieczności kompleksowego rozcinania powłok brzusznych. Założeniem zabiegu jest manipulacja mikronarzędziami przez chirurga przy użyciu aparatury monitorującej przybliżającej operowany narząd za pomocą optycznego powiększenia. Bezpośredni dostęp do jajowodu, z którego ropniak zostaje usunięty osiąga się przy pomocy wprowadzonego do jamy brzusznej dwutlenku węgla. Wypełnienie gazem zwiększa objętość przestrzeni, w której wykonywany jest zabieg i umożliwia wyodrębnienie operowanego jajowodu.

Laparoskopia jest metodą, w której utrata krwi ograniczona jest do minimum, a nacięta powierzchnia dna pępka szybko się goi i ze względu na umiejscowienie nie nosi ze sobą konsekwencji estetycznych. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest krótki, a ryzyko powikłań znikome. Pacjentki właściwie nie uskarżają się na bóle pooperacyjne ze względu na zupełnie zminimalizowaną powierzchnię nacięcia.

Ropień jajnikowo-jajowodowy

W przypadku zdiagnozowania ropnia jajnikowo-jajowodowego, podobnie jak przy ropniaku jajowodu, najczęściej zadowalające rezultaty w blisko 70% przypadków przynosi leczenie farmakologiczne. Jeżeli jednak ta metoda okazuje się zawodna lub zachodzi podejrzenie pęknięcia ropnia, niezbędne jest wykonanie zabiegu jednostronnego usunięcia jajowodu lub przydatków oraz drenażu jamy otrzewnowej. Ten ostatni zabieg polega na wprowadzeniu drenu (cienkiej rurki) w celu odessania ropnej treści.

Ropień jajnikowo-jajowodowy dający ostre objawy wylewania treści do jamy otrzewnowej stanowi właściwie jedyne wskazanie do usunięcia przydatków także u młodej kobiety.

Lekarz Anna Syrkiewicz

Znajdź najlepszego lekarza