Wyłuszczenie mięśniaków (miomektomia)

Mięśniaki macicy są najczęściej występującymi nowotworami niezłośliwymi. Zwykle występują w większej liczbie i różnią się wielkością oraz lokalizacją, doprowadzając do zajęcia prawie całej macicy.

W zależności od miejsca występowania guza wyróżnia się trzy typy:

 • mięśniak podśluzówkowy,
 • mięśniak śródścienny,
 • mięśniak podsurowiczy.

Do rzadziej spotykanych zalicza się:

 • mięśniak uszypułowany,
 • mięśniak szyjkowy,
 • mięśniak międzywięzadłowy.

Objawy mięśniaków

Do najczęstszych objawów klinicznych mięśniaków zalicza się:

 • przedłużone, obfite krwawienia miesiączkowe,
 • krwawienia międzymiesiączkowe,
 • bóle podbrzusza spowodowane uciskiem rozrastającego się mięśniaka.

Mięśniaki - leczenie

Przy szybkim wzroście pojawiają się także dolegliwości związane z uciskiem guza na pęcherz moczowy czy odbytnicę. U pacjentek z dużymi zmianami mogą prowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a także z jej donoszeniem czy porodem. Z tego też powodu wskazane jest podjęcie leczenia, polegającego na operacyjnym wyłuszczeniu mięśniaków lub usunięciu macicy z przydatkami lub bez nich, w zależności od wieku pacjentki.

Mięśniaki - wybór metody leczenia

Wybór najodpowiedniejszej metody operacji oraz jej okresu zależy od trzech czynników:

 • wieku pacjentki,
 • wielkości, lokalizacji oraz liczby mięśniaków,
 • chęci zachowania płodności.

Wyłuszczanie mięśniaków u młodych pacjentek

U pacjentek młodych, z niewielką liczbą mięśniaków, planujących zajście w ciążę, preferowana jest miomektomia, czyli wyłuszczenie mięśniaków. Po kwalifikacji pacjentki do tego zabiegu, lekarz indywidualnie dobiera najlepszą metodę leczenia. Do wyboru ma laparoskopię i tradycyjny dostęp brzuszny.

Badanie histopatologiczne

Niezależnie od wybranej metody leczenia zachowawczego, niezbędne jest wykonanie śródoperacyjnego badania histopatologicznego usuniętych tkanek w celu wykluczenia mięsaka-nowotworu złośliwego. Częstość transformacji złośliwej w utkaniu mięśniaka dochodzi do 1%.

Wyłuszczanie mięśniaków - laparoskopia

Do tego rodzaju zabiegu kwalifikuje się pacjentki, u których stwierdzono niewielką liczbę mięśniaków, tj nie większą niż trzy, a ich średnica nie przekracza 10 cm. W przygotowaniu do zabiegu często stosuje się analogi LH-RH - leki zmniejszające rozmiary guza i ograniczające jego ukrwienie. W przypadku mięśniaków uszypułowanych koaguluje się szypułę i odcina mięśniaka od ściany macicy.

Wyłuszczanie mięśniaków śródściennych

Mięśniaki śródścienne wyłuszcza się sposobem klasycznym. Torebka nacinana jest podłużnie. Po znalezieniu właściwej warstwy, mięśniaka oddziela się od prawidłowych tkanek. Następnie zamyka się lożę po mięśniaku, poprzez założenie szwów endoskopowych. Wydobycie mięśniaków odbywa się przez kanał trokaru, miejsce jego wkłucia lub przez niewielkie nacięcie powłok brzucha.

Wyłuszczanie mięśniaków - laparotomia

Usunięcie uszypułowanego mięśniaka podsurowicówkowego nie stanowi większych problemów technicznych. Mięśniak ujmowany jest kleszczami i odciągany od macicy. Wyprostowaną szypułę przecina się skalpelem na poziomie ściany macicy.

Wyłuszczanie dużych mięśniaków śródściennych

W przypadku dużych śródściennych mięśniaków zabieg operacyjny wykonywany jest w szerszym zakresie. Po uwidocznieniu i przesunięciu w pole operacyjne górnego lub największego mięśniaka rozcina się błonę surowiczą oraz mięsień macicy skalpelem. Następnie wyłuszcza się go ze ściany macicy nożyczkami preparacyjnymi. Preparowanie odbywa się zwykle na granicy mięśniaka celem ograniczenia do minimum wycięcia zdrowego mięśnia macicy. Czasami w trakcie zabiegu dochodzi do otwarcia jamy macicy. W takiej sytuacji niezbędne jest natychmiastowe jej zamknięcie przy pomocy resorbujących się nici.

Po zabiegu laparotomii

Po usunięciu mięśniaka zszywa się lożę po nim dwuwarstwowymi szwami, po czym przemieszcza się fragment otrzewnej na ścianę macicy w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zrostów.

Wyłuszczanie mięśniaków szyjnych międzywięzadłowych

Najtrudniejszym zabiegiem jest wyłuszczanie mięśniaka szyjkowego lub międzywięzadłowego ze względu na znaczne problemy w preparowaniu z niebezpieczeństwem uszkodzenia dużych naczyń macicy. Tego typu zabieg powinien wykonywać lekarz z dużym doświadczeniem w chirurgii onkologicznej.

Mięśniaki w czasie ciąży

Mięśniaki występują u ok. 1-2% ciężarnych. Często są powodem dolegliwości bólowych, ale raczej nie powodują skurczy macicy. Wskazania do wyłuszczenia mięśniaka w trakcie ciąży zwykle stawiane są z dużą powściągliwością. Niezwykle rzadkie są przypadki martwicy mięśniaka i pęknięciem torebki z nią związanym. Techniczny przebieg zabiegu nie odbiega od wykonywanego u nieciężarnych.

Lekarz Anna Syrkiewicz

Znajdź najlepszego lekarza