Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena jest chorobą tkanki łącznej, w której dochodzi do bliznowacenia w obrębie rozcięgna dłoniowego. Rozcięgno dłoniowe jest włóknistą strukturą rozciągającą się od podstawy dłoni w przedłużeniu mięśnia dłoniowego długiego w kierunku palców. Znajduje się ono pod skórą i tkanką podskórną. Chroni delikatne pęczki naczyniowo-nerwowe i mięśnie przed uciskiem. Przyczyna przykurczu Dupuytrena nie została jednoznacznie ustalona. Dużą rolę odgrywa tu przede wszystkim czynnik genetyczny. Choroba dotyczy częściej mężczyzn po 50 rż. niż kobiet.

Do początkowych objawów należy tworzenie się podskórnych, wyczuwalnych guzków. Następnie dochodzi do przykurczu dłoniowego w postaci pasm biegnących do czwartego i piątego palca ręki. Pogłębianie się procesu doprowadza do silnego i stałego przykurczu zgięciowego utrudniającego wykonywanie ruchów ręki. Dodatkowo występują zaburzenia czucia i uczucie mrowienia, drętwienia lub zmian temperatury skóry.

Rozpoznanie ustalane jest na podstawie obrazu klinicznego.

Leczenie przykurczu Dupuytrena

Leczenie przykurczu Dupuytrena polega na chirurgicznym wycięciu rozcięgna dłoniowego, ewentualnie nieprawidłowych jego pasm. W celu odprowadzenia przykurczu palców stosuje się różne techniki plastyki skóry, w tym plastykę „Z”, polegającą na wydłużaniu skóry kosztem jej szerokości, aby umożliwić pokrycie skórą całej rany operacyjnej. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym i w niedokrwieniu kończyny. Szwy usuwane są po 7-10 dniach. Powrót do pełnej sprawności ręki możliwy jest po 3-4 tygodniach.

Leczenie zachowawcze jest nieskuteczne. Obiecujące są natomiast doniesienia o stosowaniu preparatów miejscowo powodujących lizę (rozpuszczanie) przerosłych pasm rozcięgna (preparat ten nie jest jeszcze oficjalnie dostępny w Polsce).

Dorota Kozera

Artykuł pod kątem merytorycznym zweryfikował dr Tomasz Matuszewski - specjalista chirurgii plastycznej, konsultant Centrum Zdrowia Dziecka i Kliniki Chirurgii Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Medycyny Sportowej. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Konsultuje i operuje w Klinice Chirurgii Plastycznej i Chirurgii Reki Model Med w Warszawie.

Bibliografia:

  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom 1.
  • W. Noszczyk: Chirurgia, Tom 2.

Znajdź najlepszego lekarza