Antynoble - Ig Nobel

Na wstępie chciałbym wam wyjaśnić co to takiego jest Antynobel (Ig Nobel). Otóż jest to wyróżnienie za szczególnie 'ważne' badania naukowe. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest redakcja czasopisma 'Annals of Improbable Research' ("'Rocznik Nieprawdopodobnych Badań').

Każdego roku specjalna komisja wybiera spośród tysięcy nominowanych dziesięciu laureatów w różnych, nie zawsze powtarzających się, kategoriach. Nagradza się uczonych bądź zespoły badawcze, których praca daje zły przykład innym i których wątpliwej wartości badania 'nie mogą lub nie powinny być kontynuowane'. Nagrody są wręczane podczas uroczystej ceremonii na Uniwersytecie Harvarda. Ig Noble przyznano w 2003 roku po raz dwunasty.

W 1991 roku zaczęło się od zaproszenia 90 osób. Po kilku latach impreza zyskała tylu sympatyków, że bilety na uroczystość rozchodzą się jak świeże bułeczki. Sami nagrodzeni niechętnie pojawiają się na fecie. Niektórzy laureaci odmawiają przyjęcia trofeum. Nagrody wręczają najczęściej laureaci prawdziwych Nobli. Wyśmiewane prace startują w kilkunastu kategoriach - medycyny, fizyki, chemii, psychologii, biologii, ekonomii. Jest też coś dla 'najlepszego' literata i walczącego o pokój.

2003 rok
W dziedzinie inżynierii nagrodzono wspólny wysiłek Johna Paula Stappa, Edwarda A. Murphy'ego juniora, oraz George'a Nicholsa za odkrycie w roku 1949 podstawowego dla inżynierii, ekonomii i polityki prawa Murphy'ego ("Jeśli coś może pójść źle, to tak się stanie"). Nagrodę odebrali spadkobiercy, głos Nicholsa odtworzono z taśmy.

W dziedzinie fizyki na nagrodę zasłużyła bezcenna dla gospodarki rolnej praca siódemki australijskich naukowców zatytułowana "Analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych podłożach".

W medycynie nie było tego roku pracy bardziej niezwykłej niż analiza mózgów taksówkarzy, które okazały się, lepiej niż u przeciętnego obywatela, przystosowane do orientacji przestrzennej.

W dziedzinie psychologii wyróżniono i tak już sławnego Philipa Zimbardo ze Stanford University oraz Gian Vittorio Caprarę i Claudio Barbaranellego z uniwersytetu w Rzymie za pracę "Wyjątkowo proste osobowości polityków".

W dziedzinie chemii tym razem chemików przewyższył fizyk Yukio Hirose z uniwersytetu Kanazawa. Ig Nobla przyniosło mu wyjaśnienie tajemnicy brązowego posągu w mieście Kanazawa, którego nie zanieczyszczają gołębie. Okazuje się, że to zasługa galu, metalu wchodzącego w skład stopu. Praca Hirose może otworzyć nowy rozdział w dziedzinie ochrony zabytków.

Laureat literackiego Ig Nobla John Trinkaus z Zicklin School of Business w Nowym Jorku opublikował ponad 80 prac poświęconych taki zagadnieniom, jak np. jaki odsetek młodzieży nosi czapki - bejsbolówki daszkiem do tyłu, jaki procent przechodniów ma na nogach sportowe obuwie i dlaczego białe, jaki odsetek klientów supermarketów przekracza limit produktów uprawniający do obsługi w kasie ekspresowej?

W dziedzinie badań interdyscyplinarnych nagrodzono intrygujące badania Stefano Ghirlandy, Liselotte Jansson i Magnusa Enquista z uniwersytetu w Sztokholmie - wynika z nich, że "Kurczęta wolą pięknych ludzi".

Nagrodę pokojową dostał Lal Bihari z Uttar Pradesh (Indie) - aż z trzech powodów. Po pierwsze - za aktywne życie po oficjalnym uznaniu go za zmarłego. Po drugie - za kampanię skierowaną (pośmiertnie) przeciwko inercji biurokracji i chciwości krewnych. Po trzecie - za stworzenie "Stowarzyszenia Umarłych".

Przełomu w biologii dokonał C. W. Moeliker z Natuurmuseum w Rotterdamie (Holandia). Udało mu się naukowo udokumentować pierwszy przypadek homoseksualnej nekrofilii u kaczki krzyżówki. Praca jest bogato ilustrowana.

2001 rok
Ig Nobela z chemii otrzymali Donatella Marazziti oraz jej trzej koledzy z uniwersytetu w Pizie. Ich praca wyjaśnia z punktu widzenia biochemii mózgu, że romantyczna miłość niczym nie różni się od cierpienia osób dotkniętych obsesyjno-kompulsywnymi zaburzeniami (osoby cierpiące na to schorzenie są owładnięte przenikającymi do świadomości, powtarzającymi się myślami lub impulsami, na które reagują w sposób powtarzalny, wręcz rytualny).

Chris Niswander został laureatem Antynobla za stworzenie programu komputerowego nazwanego Pawsense. Program ten, ładujący się podczas uruchamiania komputera, reaguje na obecność kota i wydaje sygnał ostrzegawczy, kiedy kot chodzi po klawiaturze. Po naciśnięciu odpowiedniej sekwencji klawiszy blokuje klawiaturę, wygasza ekran i wydaje dźwięki jakich koty nie lubią.

Pokojowego Ig Nobla dostał British Royal Navy za wydanie żołnierzom rozkazu, aby podczas ćwiczeń, zamiast strzelać, wydawać okrzyk "Bang"!!!

2000 rok
Ig Noble trafiły do dwóch fizyków, którzy wykorzystali magnez do tego, aby żaba mogła lewitować. "Chcemy pokazać, że nauka nie musi być nudna" - powiedział podczas odbierania nagrody jeden z fizyków.

Laureatami zostali ponadto australijski pisarz, który udowadnia w swoich powieściach, że ludzie nie muszą jeść oraz kanadyjski biolog, który badał, czy kostarykańskie kijanki nie mają smaku.

W dziedzinie zdrowia publicznego wyróżnieni zostali szkoccy badacze Jonathan Wayat, Gordon McNaughton i William Tullet za opracowanie raportu "Upadek toalet w Glasgow", który analizuje fizyczny ich rozpad, po tym jak człowiek na nich usiądzie. Wyatt i McNaughton byli tak zadowoleni z przyznania im tej nagrody, że specjalnie przylecieli z Bostonu, żeby odebrać ją osobiście.

Nagrodę Antynobla przyznano także za opisanie prawidłowego sposobu parzenia herbaty. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przepis zajął aż sześć stron.

W tym także roku przyznano nagrodę entomologowi z Florydy, który opisuje w swoim podręczniku i pozwala zidentyfikować owady po śladach pozostawionych na szybach rozpędzonych samochodów.

1999 rok
W tym roku uhonorowano Norwega, który zajął się bardzo praktycznym aspektem medycznym. Wszyscy zgodnie nagrodzili jego pomysłowość, wytrwałość, konsekwencję i szczególną staranność przy badaniu rodzajów pojemników, jakie pacjenci przynoszą z próbką moczu do analizy.

1997 rok
Nagrodzony został raport opisujący przypadek mężczyzny, który "ukuł się w palec i przez pięć lat wydzielał nieprzyjemny zapach".

1996 rok
W tym roku laureatami Ig Nobla z biologii zostali naukowcy, którzy opisali wpływ angielskiego piwa, czosnku i śmietany na apetyt pijawek.

Również Ig Nobla dostał Brytyjczyk z uniwersytetu w Aston, który zajął się badaniem, a szczególnie próbą wytłumaczenia, dlaczego kromka chleba posmarowana masłem spada na ziemię zawsze posmarowaną stroną, a nie na odwrót.

1995 rok
W tym roku wręczono Antynobla trzem naukowcom z Uniwersytetu Keio w Japonii za rozwikłanie sekretu psychiki gołębi i wytresowanie ich tak, że odróżniały one obrazy Moneta od obrazów Picassa.

Nagroda z fizyki została przyznana za szczegółową analizę oceniającą "wpływ wody na sklejalność płatków śniadaniowych".

1994 rok
Ig Nobel trafił do Japońskiej Agencji Meteorologicznej za siedmioletnie badania, czy trzęsienie ziemi może zostać spowodowane przez suma poruszającego ogonem.

Znajdź najlepszego lekarza