Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Anatomia intymna mężczyzny. Budowa męskiego układu płciowego

Avatar placeholder
01.04.2021 10:06
Męskie narządy płciowe dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze.
Męskie narządy płciowe dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze. (iStock)

Anatomia mężczyzny zdecydowanie różni się od anatomii kobiecej. Najbardziej charakterystyczne różnice dotyczą przede wszystkim budowy narządów płciowych. Anatomia narządów płciowych męskich dzieli się na narządy wewnętrzne i zewnętrzne. Na zewnątrz znajdują się prącie i moszna. Moszna chroni jądra produkujące plemniki. To od funkcjonowania jąder zależy w głównej mierze płodność u mężczyzny. Wewnętrzne narządy płciowe to najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne oraz gruczoły - krokowy (czyli prostata lub stercz) oraz gruczoły opuszkowo-cewkowe.

spis treści

1. Zewnętrzne narządy płciowe mężczyzny

Anatomia narządów płciowych umożliwia spełnianie głównych funkcji męskiego układu rozrodczego, jakimi są: spermatogeneza, czyli proces produkcji plemników oraz przetransportowanie nasienia do dróg rodnych kobiety. Męskie narządy płciowe dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze.

1.1. Prącie

To narząd kopulacyjny, na szczycie penisa znajduje się żołądź, która wykazuje dużą wrażliwość na bodźce, pokryta jest fałdem skórnym, czyli napletkiem; prącie zbudowane jest z dwóch tkanek, które podczas zwodu nabrzmiewają krwią, zwiększając jego objętość i długość; w penisie znajduje się fragment cewki moczowej (ujście cewki moczowej), przez który wydostaje się mocz lub sperma. W związku z tym penis łączy funkcję układu rozrodczego i układu moczowego mężczyzny.

1.2. Moszna

Zobacz film: "Męskie narządy płciowe"

Jest to worek skórny położony w okolicy sromowej. W mosznie znajdują się jądra. Moszna służy ochronie jąder i utrzymaniu ich w optymalnej temperaturze.

2. Wewnętrzne narządy płciowe mężczyzny

2.1. Jądra

Jądra znajdują się w mosznie, czyli pofałdowanym worku skórnym; wewnątrz jąder znajdują się kanaliki nasienne odpowiedzialne za transport spermy oraz gruczoły śródmiąższowe produkujące hormony (m.in. testosteron), zatem jądra są narządami istotnymi dla prawidłowego funkcjonowania dwóch układów: rozrodczego i endokrynnego; lewe jądro jest zazwyczaj większe i jest niżej zawieszone, wykazuje dużą wrażliwość na urazy i zmiany temperatury,

2.2. Najądrza

Najądrza przylegają do jąder wzdłuż ich tylnego przebiegu. Najądrza są kanalikami tworzącymi kilkumetrowy przewód, w którym znajdują się rzęski, odpowiadające za przesuwanie plemników. Najądrza się magazynem przechowywania plemników, do momentu, aż osiągną one pełną dojrzałość. Najądrza są odpowiedzialne za produkcję wydzieliny o kwaśnym odczynie, dzięki której nasienie dojrzewa.

2.3. Nasieniowód

Natomiast nasieniowód to przewód prowadzący plemniki z najądrza, przez worek mosznowy, ku kanałowi pachwinowemu do jamy brzusznej. Stamtąd nasieniowody przechodzą do miednicy i poza pęcherzem moczowym wchodzą do kanału krokowego, gdzie łączą się z przewodem pęcherzyka nasiennego i tworzą przewód wytryskowy.

2.4. Gruczoł pęcherzykowo-nasienny

Znajduje się w okolicy dna pęcherza moczowego i służy do wytwarzania substancji, które stanowią źródło energii dla plemników. Jest ona źródłem fruktozy, która odżywia plemniki. Poza tym płyn zawiera składniki powodujące skurcze macicy, co zwiększa szanse na zapłodnienie kobiety.

2.5. Gruczoł krokowy

Gruczoł krokowy nazywany jest inaczej prostatą lub sterczem. To gruczoł o wielkości kasztana, otaczający cewkę moczową, składający się z płata prawego i lewego, które są połączone ze sobą węziną; gruczoł otoczony jest mięśniami gładkimi, których skurcz powoduje transport nasienia na zewnątrz; pod prostatą znajdują się gruczoły opuszkowo-cewkowe.

2.6. Gruczoły opuszkowo-cewkowe

Gruczoły opuszkowo-cewkowe są odpowiedzialne za wydzielanie preejakulatu, czyli wydzieliny, która zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy.

Płyn ten zawiera małe ilości plemników, ale i taka ilość jest wystarczająca do zapłodnienia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze