Balonikowanie zatok

Balonikowanie zatok to mało inwazyjna metoda udrażniania ujść zatok. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością oraz uznaniem środowisk medycznych. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta balonikowanie zatok przynosi optymalne efekty. Czasami procedurę balonikowania należy uzupełnić innymi technikami, na przykład płukaniem zatok.

Przebieg balonikowania zatok

Zabieg polega na wprowadzeniu przez otwory nosowe cewników zakończonych balonikami do ujść zatok przynosowych. Do baloników wtłaczane jest powietrze, dzięki czemu poszerzają one ujścia zatok. Następnie usuwa się powietrze z baloników i usuwa je z nosa. Ujścia zatok pozostają trwale powiększone, co jest równoznaczne z utrwaleniem prawidłowego przepływu powietrza. Niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia płukania zatok. Technika ta stanowi uzupełnienie balonikowania. Podczas płukania zatok wprowadzone zostaje urządzenie, które wytwarza ciśnienie i oczyszcza zatoki. Następnie podawane są leki (antybiotyki, leki sterydowe, przeciwzapalne lub przeciwobrzękowe). Zastosowanie leczenia miejscowego daje dużo lepsze efekty niż leczenie ogólne.

Skuteczność balonikowania zatok

Z zabiegiem balonikowania zatok wiąże się wiele korzyści. Jest to procedura mało inwazyjna, która pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanych rezultatów. Ryzyko ponownego zwężenia ujść zatok po balonikowaniu jest minimalne, a tkanki poddane zabiegowi goją się w krótkim czasie. Skuteczność zabiegu zależy jednak od doświadczenia i wiedzy lekarza, a także od indywidualnych wskazań do przeprowadzenia zabiegu. Nie zawsze udaje się uzyskać optymalny efekt terapeutyczny, jeśli jednak balonikowaniem można zastąpić bardziej inwazyjną technikę, warto rozważyć poddanie się temu zabiegowi.

O balonikowaniu zatok opowie dr Michał Michalik, laryngolog.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje