Koblacja

Chrapanie i bezdech senny to przypadłości, które u wielu pacjentów są wynikiem powiększenia lub rozluźnienia podniebienia miękkiego, a także wiotkości okolicy nadgłośniowej. W celu redukcji uciążliwych objawów, wskazane jest wymodelowanie górnych dróg oddechowych. Obecnie najdoskonalszą metodą leczenia chrapania oraz bezdechu sennego jest koblacja. Jest to mało inwazyjna metoda, która pozwala na usztywnienie, przemieszczenie lub zmianę proporcji w budowie podniebienia oraz migdałków. W czasie koblacji wykorzystuje się specjalistyczne elektrody, które poprzez właściwą modyfikację przyczyniają się do uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego.

Przebieg koblacji

Zabieg koblacji jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i zaczyna się od podania pacjentowi sprayu znieczulającego w obrębie gardła i podniebienia miękkiego. Następnie dokonuje się nakłuć środkiem znieczulającym – trwa to około 10 sekund. Gdy pacjent jest już znieczulony, laryngolog wprowadza fiberandoskop do wnętrza nosa i do gardła, by ustalić miejsce, w którym dochodzi do blokady dróg oddechowych. W trakcie koblacji pacjent jest utrzymywany w półśnie, dzięki czemu można obserwować pracę dróg oddechowych w warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych, występujących podczas snu.

Koblacja to zabieg, który wykorzystuje zarówno fale radiowe, jak i zjawisko ablacji (ściąganie tkanek wokół elektrody). W czasie tej procedury w wiotkich tkankach dróg oddechowych umieszcza się elektrody oraz implanty podniebienne. Implanty mają za zadanie usztywnienie podniebienia i nadanie mu pożądanego kształtu. Zabieg koblacji trwa około godzinę.

Efekty koblacji

Tuż po zabiegu w miejscu poddanym modelowaniu dochodzi do obrzęku tkanek. Mimo to pacjent odczuwa poprawę i redukcję bezdechu lub chrapania już następnego dnia po koblacji. Aby nie podrażniać tkanek, zaleca się tymczasową rezygnację z gorących i pikantnych posiłków. Po 5-6 tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną.

Koblacja to zabieg, który wyróżnia się na tle tradycyjnych technik chirurgicznych. Stosowane od lat procedury są bowiem inwazyjne, a ich efekty utrzymują się zwykle przez około 2 lata. Dla kontrastu, koblacja jest mało inwazyjna i pozwala na pozbycie się chrapania oraz bezdechu na 6-8 lat. Efekt zabiegu jest tymczasowy, ponieważ w miarę upływu czasu tkanki ulegają rozluźnieniu i może na nowo dochodzić do wystąpienia niepożądanych objawów podczas snu.

O zabiegu koblacji opowie dr Michał Michalik, laryngolog.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje