Leczenie chrapania

Chrapanie to nie tylko dolegliwość utrudniająca zasypianie innym osobom, spędzającym noc w pobliżu. Chrapiąca osoba musi liczyć się z tym, że nie tylko przeszkadza innym, ale sama gorzej śpi. Chrapanie to tak naprawdę objaw zespołu zaburzeń oddychania, który prowadzi do niedostatecznego dotlenienia w czasie snu i sprawia, że sen nie daje wypoczynku, a w przypadku nieleczonego chrapania może nawet dojść do pojawienia się bezdechu. Właśnie dlatego leczenie chrapania jest tak ważne.

Profesjonalne leczenie chrapania

Aby leczenie chrapania było skuteczne, konieczna jest wizyta u laryngologa i kilka badań. Dzięki wizycie u specjalisty, da się określić, co jest przyczyną chrapania. Dokładne badania pozwalają ustalić, w którym miejscu w drogach oddechowych dochodzi do zwężenia utrudniającego oddychanie.

Do badań stosowanych w diagnostyce zaburzeń oddychania należą:

  • badanie polisomnograficzne (badanie czynności elektrycznej mózgu, ruchów gałek ocznych i czynności mięśni podczas snu),
  • badanie rynomanometryczne (badanie drożności nosa),
  • badanie fiberoskopowe (badanie dróg oddechowych nowoczesnym ednoskopem),
  • badanie pulsoksymetryczne (badanie wysycenia krwi tętniczej tlenem),
  • badanie Apnografem.

Kiedy już wykryje się przyczyny chrapania, można rozpocząć skuteczne leczenie. Może mieć ono charakter nieinwazyjny lub chirurgiczny. Stosowane metody są różne, w zależności od miejsca zmian. Somnoplastyka w leczeniu chrapania oznacza, że za pomocą fal radiowych o niskiej częstotliwości usuwany jest nadmiar tkanki podniebienia miękkiego i języczka. Stosowane metody leczenia chrapania to także chirurgiczne poszerzenie cieśni gardła, tunelizacja podniebienia czy plastyka łuków podniebiennych. Jeśli przyczyną chrapania są polipy w nosie i zatokach, krzywa przegroda nosowa czy przerośnięte płatki nosa, stosuje się korekcję tych wad. Także alergia może przyczynić się do pojawienia się chrapania. Skutecznym sposobem na tego typu chrapanie, jest leczenie alergii.

Dostępne są także specjalne aparaty doustne, mające na celu wysunięcie żuchwy do przodu. Stosuje się je wtedy, kiedy problem chrapania pojawił się w związku z wadą zgryzu. W takich przypadkach jest to skuteczny sposób na chrapanie.

W zaawansowanych przypadkach, jeśli chrapanie doprowadziło do pojawienia się bezdechu sennego, stosuje się CPAP. Jest to metoda nieinwazyjna, ale jednak dość uciążliwa. Urządzenie CPAP (continous positive airway pressure, czyli stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) jest to specjalna maska oraz pompa, utrzymująca odpowiednie ciśnienie wdychanego przez sen powietrza.

Domowe sposoby na chrapanie

Samodzielne leczenie chrapania może być działaniem wspomagającym wysiłki lekarza. Na pewno pomoże prawidłowa waga ciała, a więc jeśli występuje nadwaga lub otyłość należy podjąć próby zrzucenia nadmiarowych kilogramów. Tkanka tłuszczowa przestanie uciskać na drogi oddechowe, co zminimalizuje, a być może także wyleczy chrapanie. Kolejnym krokiem ograniczania chrapania jest unikanie alkoholu, szczególnie tuż przed snem. Negatywny wpływ na oddychanie w nocy mają także leki nasenne i uspokajające. Palenie papierosów także niekorzystnie wypływa na dotlenienie organizmu.

Anna Szozda

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje