Skrzywiona przegroda nosowa

Skrzywiona przegroda nosowa może być problemem wrodzonym, wadą rozwojową lub wynikiem urazu nosa, przy czym możemy mieć do czynienia nawet z urazem okołoporodowym. Na uszkodzenie i deformację narażona jest część chrzęstna lub kostna przegrody nosowej. Wbrew pozorom skrzywienie przegrody nosa nie należy do rzadkości. Dopóki jednak nie pojawiają się żadne uciążliwe objawy, takiego stanu nie trzeba leczyć.

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej

Najczęstszymi przyczynami deformacji przegrody nosowej są urazy i złamania nosa. Mogą to być urazy niedawne lub z dzieciństwa, a nawet urazy okołoporodowe. Objawy skrzywienia można odczuwać od momentu uszkodzenia, jeśli skrzywienie jest duże lub nie ma go wcale. Może się także zdarzyć, że dolegliwości związane z krzywą przegrodą nosową pojawią się w dorosłym życiu, mimo iż uraz zdarzył się w dzieciństwie. Wada może się bowiem zwiększać wraz ze wzrostem nosa. Krzywa przegroda nosowa może być odziedziczona lub pojawić się jako wada rozwojowa. Tego typu wady rzadko wywołują jakiekolwiek dolegliwości i nie wymagają leczenia.

Objawy skrzywionej przegrody nosowej

W większości przypadków zniekształcenie przegrody nosowej jest tak niewielkie, że nie wywołuje ono żadnych objawów. Wykrywa się je przypadkowo podczas badania lekarskiego. Zdarza się także, że skrzywienie przegrody nosowej jest wrodzone lub pojawia się w dzieciństwie, a dolegliwości z nim związane zaczynają się dopiero w wieku dorosłym. Wiąże się to z tym, że wraz ze wzrostem dziecka zniekształcenie nosa się zwiększa.

Skrzywiona przegroda nosowa to przede wszystkim dolegliwości takie, jak często nasilająca się w nocy niedrożność nosa (jednostronna lub obustronna), która potrafi wywoływać problemy ze snem. Zniekształcona przegroda nosowa może przyczyniać się do częstych infekcji zatok przynosowych. U osób, które uprawiają nurkowanie, skrzywienie przegrody nosa może nawet doprowadzić do problemów z wyrównywaniem ciśnień w uchu środkowym oraz ze słuchem.

Niedrożność nosa może wywołać kolejne dolegliwości, takie jak:

  • zaburzenia mowy,
  • krwawienia z nosa,
  • choroby kanalików łzowych,
  • nieżyty nosa, gardła, krtani.

Leczenie skrzywienia przegrody nosowej

Zanim rozpocznie się leczenie, potrzebna jest dokładna diagnostyka skrzywienia. Zwykle do potwierdzenia diagnozy wystarczy badanie za pomocą endoskopu lub wziernika. W niektórych przypadkach potrzebna bywa tomografia komputerowa nosa i zatok.

Główną, ale także dość inwazyjną, metodą na wyrównanie przegrody nosa jest plastyka nosa, a konkretnie septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosa. Stosowaną metodą jest także podśluzówkowa resekcja przegrody nosa. Dopóki jednak nie pojawiają się dolegliwości, lub są one sporadyczne, rzadko stosuje się ją do wyrównania przegrody. Wskazaniem do plastyki przegrody nosowej są silne objawy, które poważnie utrudniają życie, czyli nawracające zapalenia zatok, problemy z oddychaniem, nawracające choroby dróg łzowych, częste krwotoki z nosa. W przypadku zmian alergicznych nosa, oprócz operacji konieczne jest leczenie farmakologiczne. Jeśli wskutek urazu nastąpiło widoczne zwichnięcie chrząstki przegrody nosowej, plastyka nosa wykonywana jest ze względów estetycznych. Operacji takiej raczej nie stosuje się u dzieci i u osób w starszym wieku, chyba, że jest to konieczne.

Anna Szozda

Znajdź najlepszego lekarza