Trwa ładowanie...

Trepanacja czaszki – wskazania, charakterystyka, powikłania

Avatar placeholder
30.03.2021 23:29
Trepanacja czaszki – wskazania, charakterystyka, powikłania
Trepanacja czaszki – wskazania, charakterystyka, powikłania

Trepanacja czaszki pozwala na usunięcie krwawienia wewnątrzczaszkowego. W przypadku nagłego pogorszenia zdrowia, lekarz może zlecić wykonanie trepanacji zwiadowczej. Jak wygląda zabieg trepanacji czaszki? Jakie są najczęstsze wskazania to wykonania tego zabiegu? Jakie mogą być powikłania przy trepanacji czaszki?

spis treści

1. Trepanacja czaszki - charakterystyka

Trepanacja czaszki polega na wykonaniu otworu w czaszce, który odsłania opony mózgowe oraz mózg. Dzięki temu zabiegowi chirurg może dotrzeć bezpośrednio do jamy czaszki. Otwory są nawiercane wiertarką ręczną lub elektryczną.

Najczęstszą przyczyną wykonania trepanacji czaszki są krwiaki mózgu.
Najczęstszą przyczyną wykonania trepanacji czaszki są krwiaki mózgu.

2. Trepanacja czaszki – wskazania

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania zabiegu trepanacji czaszki są krwiaki mózgu. Zabieg ten zmniejsza ryzyko odnowienia się krwiaka. W przypadku wodogłowia lub obrzęku mózgu, podczas zabiegu trepanacji czaszki zakłada się cewniki, które mają za zadanie mierzyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

W niektórych przypadkach niezbędna do wykonania jest trepanacja zwiadowcza. Zabieg ten polega na wykonaniu kilku otworów w czaszce. Otwory te umożliwiają ustalenie przyczyn dolegliwości. Wskazania do zabiegu trepanacji zwiadowczej to nagłe pogorszenie stanu zdrowia, które łączą się ze wgłębieniem mózgu.

Najczęstszymi rodzajami pogorszenia zdrowia to pojawienie się niedowładu, zaburzenia mowy, zaburzenia czucia, a także asymetria źrenic. W przypadku podejrzenia złamania czaszki również wykonuje się trepanację zwiadowczą. Otwory nawierca się w okolicach części skroniowej, ciemieniowej i czołowej – zwykle po stronie przeciwnej do występujących objawów niedowładu, rozszerzenia źrenic lub innych dolegliwości. Jeżeli przyczyna nie zostanie odnaleziona, chirurg nawierca kolejne otwory. W przypadku odnalezienia przyczyny niedowładu można dokonać usunięcia krwiaka.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

3. Trepanacja czaszki – powikłania

Najczęstszymi powikłaniami po zabiegu trepanacji czaszki jest obrzęk mózgu, niedotlenienie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, powstanie krwiaka wewnątrzmózgowego lub ostrego krwiaka nadtwardówkowego lub podtwardówkowego, infekcja lub ropniak.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze