Opatrunki hydrożelowe

Opatrunki hydrożelowe zaliczane są do tak zwanych opatrunków aktywnych. Oznacza to, że nie tylko chronią ranę przed czynnikami działającymi z zewnątrz, ale także dzięki swoim właściwościom bezpośrednio współdziałają z procesami gojenia (pochłaniają wysięk, chronią przed infekcją w ranie, zapewniają prawidłową wymianę gazową i odpowiednie pH). Opatrunki hydrożelowe mają zastosowanie przede wszystkim w przypadkach ran martwiczych, takich jak owrzodzenia podudzi czy odleżyny.

Jak wygląda opatrunek hydrożelowy?

Opatrunki hydrożelowe zawierają substancje chemiczne (nierozpuszczalne polimery metakrylatów), które reagują z wodnymi roztworami, zatrzymując znaczne ilości wydzieliny. Dostępne są one w postaci żelów (wyciskanych na ranę), ale także w postaci plastrów. Są doskonałą alternatywą dla klasycznych mokrych opatrunków.

Jak zakłada się opatrunki hydrożelowe?

O ile stosowanie opatrunków pod postacią plastrów nie stwarza zwykle problemów, o tyle założenie opatrunku w postaci żelu może wydawać się kłopotliwe. Ranę przed aplikacją żelu należy przemyć roztworem soli fizjologicznej (dostępnej w aptekach), a następnie osuszyć skórę w jej okolicy. Opatrunki żelowe w postaci żelu sprzedawane są w opakowaniach zawierających małe tubki produktu - każda taka tubka służy do jednokrotnego użycia (pozostałość w przypadku niewykorzystania należy wyrzucić). Na powierzchnię rany należy nałożyć grubą warstwę żelu - tak, aby cała rana była pokryta. Tak zabezpieczoną ranę należy przykryć jałowym opatrunkiem wtórnym (wykonanym z gazy, plastra).

Jak często trzeba zmieniać opatrunki hydrożelowe?

Początkowy okres (oczyszczania rany z tkanek martwiczych) wymaga częstszych zmian opatrunku. Opatrunek żelowy należy zmieniać zazwyczaj raz na dobę, choć w niektórych przypadkach czystych ran możliwe jest jego pozostawienie nawet na trzy dni. Oczywiście opatrunek należy wymienić wcześniej, jeśli będzie on nieszczelny - żel będzie wyciekał spod opatrunku wtórnego. Usunięcie opatrunku z rany (po odklejeniu opatrunku wtórnego) polega na przepłukaniu rany roztworem soli fizjologicznej.

Jakie są zalety opatrunków hydrożelowych?

Utrzymując wilgotne środowisko rany, opatrunki hydrożelowe wspomagają procesy jej oczyszczania (stwarzają odpowiednie warunki do działania substancji wytwarzanych przez napływające do rany komórki układu odpornościowego). Gdy w obrębie rany znajduje się sucha tkanka martwicza, opatrunek hydrożelowy ułatwia jej zmiękczenie. Związki chemiczne, z których zbudowany jest hydrożel mają także zdolność pochłaniania wydzieliny wytwarzanej przez ranę.

Bardzo ważną zaletą opatrunków hydrożelowych, odróżniającą je od opatrunków klasycznych, jest nieprzyklejanie się opatrunku do rany, przez co jego zmiana jest dla pacjenta bezbolesna.

W leczeniu jakich ran opatrunki hydrożelowe są szczególnie korzystne?

Wskazaniem do zastosowania opatrunków hydrożelowych są zarówno płytkie, jak i głębokie rany, przede wszystkim rany suche i z niewielką ilością wysięku. Opatrunki te stosuje się w leczeniu owrzodzeń żylnych, a także odleżyn.

Lekarz Małgorzata Waszkiewicz

Bibliografia:

  • Szewczyk M.T., Jawień A.: Miejscowe leczenie owrzodzeń żylnych - zasady wyboru opatrunków, Zakażenia, 1/2005,
  • Mrozowski T.: Opatrunki nowej generacji, Ogólnopolski przegląd medyczny, 8/2008,
  • Ruszczak Z.: Surgical dressings, emedicine.medscape.com.

Znajdź najlepszego lekarza