Hospicjum

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało w 1994 roku z inicjatywy dr Tomasza Dangela, który pracował wówczas jako anestezjolog na Oddziale Intensywnej Terapii w Centrum Zdrowia Dziecka. Codzienny kontakt z umierającymi dziećmi uwrażliwił go na problemy najmłodszych pacjentów. Ponieważ w tym czasie w Polsce nie było hospicjów dla dzieci, zrodziło to potrzebę utworzenia tego typu placówki. Pacjenci, którzy są podopiecznymi Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci hospitalizowani są w swoich domach, dzięki czemu mają stały kontakt ze swoją rodziną oraz najbliższymi.

Hospicjum finansowane jest z kilku źródeł. Największe wpływy – około 49%, pochodzą dzięki 1% podatków przekazywanych przez społeczeństwo. Pozostałe środki pozyskiwane są dzięki prywatnym ofiarodawcom i instytucjom (28%), Narodowemu Funduszowi Zdrowia (11%), działalności gospodarczej (7%), Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawa (1%) oraz innym źródłom (4%). Polska należy do światowych liderów pod względem prowadzenia takiej formy pomocy i opieki nad dziećmi nieuleczalnie chorymi. W całym kraju, w około trzydziestu hospicjach domowych leczonych jest łącznie ponad 1000 małych i nastoletnich pacjentów.

Działalność Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci ukierunkowana jest nie tylko na pomoc medyczną, ale również na wsparcie psychiczne, prawne i socjalne. Mogą z niego korzystać zarówno rodzice chorych dzieci, jak również ich rodzeństwo, które bardzo często silnie przeżywa chorobę i cierpienie swojego brata lub siostry.

O działalności hospicjum i formy pomocy dla chorych dzieci oraz ich rodzin opowiada założyciel i przewodniczący Rady Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci – dr hab. n. med. Tomasz Dangel.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje