Zabieg laparoskopowy w leczeniu przepukliny pachwinowej
Zabieg laparoskopowy w leczeniu przepukliny pachwinowej.

Przepuklina pachwinowa.
Ilustrative Handbook of General Surgery; H. Chen, str. 236
Zabieg rozpoczyna się od otwarcia otrzewnej z boku do fałdu pępkowego przyśrodkowego, tak,ażeby uwidocznić więzadło Coopera.

Więzadło Coopera.
Ilustrative Handbook of General Surgery; H. Chen, str. 237
Więzadło Coopera rozciąga się od guzka łonowego w dół do naczyń udowych i nasieniowodu.
Należy unikać pasma biodrowo-łonowego biegnącego bocznie do pierścienia pachwinowego głębokiego, ponieważ tam znajdują się nerwy skórne. Powoli wypreparowujemy zawartość worka przepuklinowego, uwalniając zawartość ze zrostów i odprowadzając do jamy otrzewnowej.

Worek przepuklinowy.
Laparoscopic Hernia Surgery an operative guide; K. A. Leblanc, str. 59
Stan po odprowadzeniu uwolnionej zawartości worka przepuklinowego. Torba przepukliny pachwinowej skośnej pozostaje na miejscu.

Łata z GoreTex-u.
Laparoscopic Hernia Surgery an operative guide; K. A. Leblanc, str. 60
Zostaje wstawiona łata wielkości od 8 do 12 cm z GoreTex-u. Materiał ten nie wymaga późniejszego otrzewnowania czyli pokrycia otrzewną.
Łata GoreTex-owa jest przytwierdzana klipsami od guzka łonowego wzdłuż więzadła Coopera w dół do naczyń udowych. Następnie łatę rozciąga się w poprzek i przytwierdza klipsami do pasma biodrowo-łonowego.
Nie przytwierdzone części łaty dodatkowo zabezpiecza się klipsami przytwierdzanymi do ściany jamy brzusznej. Ten zabieg był po raz pierwszy wykonany przez Freda Toy i Roya Smoot i przeanalizowany przez nich na ponad 500 pacjentach.