Zapalenie i zakażenie sutka (piersi)

Wyróżniamy dwie formy zapalenia gruczołu sutkowego: ostrą i przewlekłą.

Ostre zapalenie gruczołu sutkowego

Ostre zapalenie gruczołu sutkowego występuje szczególnie często w początkowych tygodniach karmienia piersią, podczas laktacji. Wtedy to bakterie ropotwórcze wnikają w głąb gruczołu sutkowego przez szczelinowate pęknięcia w obrębie brodawki piersiowej lub drogą przewodów mlecznych. Zalegająca wydzielina gruczołu sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, który objawia się nadmierną ciepłotą piersi, zaczerwienieniem, bólem i obrzękiem.

Ostre zapalenie gruczołu piersiowego wymaga intensywnego leczenia (antybiotykoterapia), gdyż w przeciwnym razie prowadzi do powstania ropnia lub ropowicy piersi. Gdy już wytworzy się ropień leczenie polega na nacięciu, opróżnieniu i drenażu ropnia.

Przewlekłe zapalenie gruczołu sutkowego

Przewlekłe zapalenie gruczołu sutkowego występuje głównie u kobiet po 40 roku życia i jest związane z zaleganiem wydzieliny w poszerzonych przewodach mlecznych lub, rzadziej, z martwicą tkanki tłuszczowej. W wyniku uszkodzenia ściany przewodu wydzielina wydostaje się do otaczających tkanek, wywołując odczyn zapalny. Klinicznie objawia się obecnością twardego, nieregularnego guza.

Inne stosunkowo rzadko wystepujące formy zakażenia i zapalenia gruczołu sutkowego:

  • zapalenie okołoprzewodowe - cechuje się podotoczkowym stanem zapalnym z występowaniem ropni sutka (niezwiązanych z laktacją), z przetokami sutkowymi, z poprzecznym zaciąganiem brodawki sutkowej, z zabarwionym wyciekiem z brodawki sutkowej,
  • martwica tłuszczowa - bezobjawowo,
  • gruźlica - bezobjawowo,
  • choroba Mondora - zapalenia zakrzepowe żył powierzchownych sutka (występuje sporadycznie i z reguły po interwencji chirurgicznej),
  • wyprzenie w fałdzie podsutkowym (infekcja grzybicza) - klasyczna podsutkowa infekcja spotykana u starszych kobiet, otyłych, z dużymi zwisającymi sutkami.

Dziękuję za pomoc w opracowaniu tej strony mojej koleżance lek. Lucynie Reczek.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje