Zapalenie i zakażenie sutka (piersi)
Wyróżniamy dwie formy zapalenia gruczołu sutkowego: ostrą i przewlekłą.
Ostre zapalenie gruczołu sutkowego
Ostre zapalenie gruczołu sutkowego występuje szczególnie często w początkowych tygodniach karmienia piersią, podczas laktacji. Wtedy to bakterie ropotwórcze wnikają w głąb gruczołu sutkowego przez szczelinowate pęknięcia w obrębie brodawki piersiowej lub drogą przewodów mlecznych. Zalegająca wydzielina gruczołu sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, który objawia się nadmierną ciepłotą piersi, zaczerwienieniem, bólem i obrzękiem.
Ostre zapalenie gruczołu piersiowego wymaga intensywnego leczenia (antybiotykoterapia), gdyż w przeciwnym razie prowadzi do powstania ropnia lub ropowicy piersi. Gdy już wytworzy się ropień leczenie polega na nacięciu, opróżnieniu i drenażu ropnia.
Przewlekłe zapalenie gruczołu sutkowego
Przewlekłe zapalenie gruczołu sutkowego występuje głównie u kobiet po 40 roku życia i jest związane z zaleganiem wydzieliny w poszerzonych przewodach mlecznych lub, rzadziej, z martwicą tkanki tłuszczowej. W wyniku uszkodzenia ściany przewodu wydzielina wydostaje się do otaczających tkanek, wywołując odczyn zapalny. Klinicznie objawia się obecnością twardego, nieregularnego guza.
Inne stosunkowo rzadko wystepujące formy zakażenia i zapalenia gruczołu sutkowego:
- zapalenie okołoprzewodowe - cechuje się podotoczkowym stanem zapalnym z występowaniem ropni sutka (niezwiązanych z laktacją), z przetokami sutkowymi, z poprzecznym zaciąganiem brodawki sutkowej, z zabarwionym wyciekiem z brodawki sutkowej,
- martwica tłuszczowa - bezobjawowo,
- gruźlica - bezobjawowo,
- choroba Mondora - zapalenia zakrzepowe żył powierzchownych sutka (występuje sporadycznie i z reguły po interwencji chirurgicznej),
- wyprzenie w fałdzie podsutkowym (infekcja grzybicza) - klasyczna podsutkowa infekcja spotykana u starszych kobiet, otyłych, z dużymi zwisającymi sutkami.
Dziękuję za pomoc w opracowaniu tej strony mojej koleżance lek. Lucynie Reczek.