Zmiany guzkowate sutka (piersi)

Występowanie zmian guzkowatych sutka jest zależne od wieku kobiety i z reguły są to zmiany łagodne. Zwraca się uwagę na występowanie gruczolakowłókniaków u młodych kobiet, torbieli zwykłych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, torbieli mlecznych u kobiet w czasie połogu. Rzadko łagodną zmianą guzowatą jest także brodawczak przewodowy wystepujący niezależnie od wieku kobiety.

Gruczolakowłókniak

Gruczolakowłókniak występuje jako dobrze odgraniczony, elastyczny, przesuwalny guz. Średnica guza wynosi zazwyczaj 1-3 cm. W około 20% przypadków występuje w postaci mnogiej. Jeśli go nie usuniemy, rośnie systematycznie, zwykle latami, osiągając niekiedy wielkość 10-20 cm.

Gruczolakowłókniaki powiększają się także po osiągnięciu dojrzałości płciowej, w czasie ciąży lub w przypadku przyjmowania egzogennych estrogenów (np. środków antykoncepcyjnych). Leczenie polega na wycięciu guzka zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Uwaga! Gruczolakowłókniaki powyżej 2 cm średnicy u kobiet powyżej 30 roku życia należy zbadać w całości pod kątem możliwych zmian złośliwych.

Torbiele sutka (piersi)

Torbiele sutka (piersi) występują najczęściej u kobiet pomiędzy 45 a 55 r.ż. Większość z nich jest bezobjawowa, ale niektóre dają niewielkie dolegliwości bólowe lub wzmożoną tkliwość gruczołu sutkowego. Są często mnogie i mogą występować obustronnie.

Duże torbiele, wyczuwalne zazwyczaj jako elastyczne guzy, należy nakłuć i opróżnić, a uzyskaną treść zbadać pod kątem obecności komórek nowotworowych, szczególnie jeśli stwierdzamy rozrost tkanki w ścianie torbieli. W tym ostatnim przypadku należy wykonać biopsję zmiany rozrostowej.

Punkcja torbieli, oprócz właściwości diagnostycznych, ma także znaczenie lecznicze, gdyż torbiel często po punkcji zanika i nie wymaga ponownej interwencji.

Torbiel mleczna

Torbiel mleczna to szczególna postać torbieli gruczołu sutkowego powstałająca w czasie połogu u kobiet karmiących piersią. Objawia się jako gładki, tkliwy przy dotyku guzek o zmiennym kształcie.

Przyczyną powstawania tego typu torbieli jest zablokowanie jednego lub kilku z wyprowadzających przewodów mlecznych. Zazwyczaj nie wymaga leczenia i zanika samoistnie.

Brodawczak śródprzewodowy

Brodawczak śródprzewodowy jest to niewielki, łagodny guz, rozwijający się wewnątrz przewodu wyprowadzającego, tuż za brodawką sutkową. Średnica guza wynosi najczęściej kilka milimetrów i z tego powodu nie jest on wyczuwalny podczas zwykłego badania klinicznego. Zwykle jedynym objawem jest żółty, surowiczy, niekiedy podbarwiony krwią, wyciek z brodawki sutkowej, który należy zbadać na obecność komórek nowotworowych.
Czasami mały guz wielkości groszku może być wyczuwalny tuż za otoczką lub brodawką sutkową.

Uwaga! Z brodawczaka może rozwinąć się brodawczakorak. Objawy są takie same jak przy zmianie łagodnej, dlatego powinno się usunąć go chirurgicznie. Operacja polega na usunięciu zmienionego przewodu lub fragmentu gruczołu wraz z brodawczakiem.

Występowanie raka sutka (piersi) zaczyna się u kobiet około 25 roku życia a jego częstość wyraźnie wzrasta dopiero po 45 roku życia. Ważna jest konsystencja powierzchni guzków, bowiem gładka i okrągła powierzchnia torbieli różni się od twardej i nieregularnej powierzchni raka.

Trudne do rozpoznania są zmiany zlokalizowane w miejscach typowych dla zmian włóknisto-torbielowatych, wtedy pomocnymi są badania mammograficzne i ultrasonograficzne sutka.

Dziękuję za pomoc w opracowaniu tej strony mojej koleżance lek. Lucynie Reczek.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje