Powikłania po leczeniu operacyjnym i leczenie uzupełniające raka tarczycy

Każdy zabieg chirurgiczny związany jest z ryzykiem wystąpienia powikłań. Choć zdarzają się rzadko dla operacji tarczycy charakterystyczna jest możliwość wystąpienia:

  • niedoczynności tarczycy (najczęściej), która wynika przede wszystkim ze zmniejszenia objętości narządu,
  • niedowładu lub porażenia fałdów głosowych (poprzez uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego),
  • uszkodzenia nerwu krtaniowego górnego,
  • niedoczynności przytarczyc,
  • krwotoku pooperacyjnego.

Leczenie uzupełniające raka tarczycy

Dzięki zdolności nowotworów zróżnicowanych tarczycy (rak pęcherzykowy i brodawkowaty) do wychwytywania jodu terapia jodem promieniotwórczym (131 I) jest skutecznym uzupełnieniem zabiegu chirurgicznego. Taka terapia ma na celu zniszczenie pozostałych fragmentów tarczycy wykrywalnych w badaniu scyntygraficznym. Poza tym jest alternatywą leczenia nieoperacyjnego raka tarczycy lub przy obecnych przerzutach do narządów (np. płuc) po uprzednim usunięciu gruczołu. W przypadku przerzutów do kości i tych, które nie wykazują jodochwytności rokowanie jest gorsze.

Nowotwory zróżnicowane można leczyć także supresyjnymi dawkami tyroksyny. Po zabiegu operacyjnym, aby zapobiec niedoczynności tarczycy stosowana jest tyroksyna, czyli podstawowy hormon tarczycy. Większe dawki powodują zahamowanie uwalniania TSH (tyreotropina wydzielana przez przedni płat przysadki nadzorująca wydzielanie hormonów tarczycy). Brak stymulacji przez TSH spowoduje, że mikroprzerzuty, których nie da się stwierdzić za pomocą badań mogą przez wiele lat lub nigdy się nie powiększyć. W leczeniu raka anaplastycznego i rdzeniastego stosowane są teleradioterapia i chemioterapia.

Dorota Kozera

Bibliografia:

  • Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod red. R. Kordka.
  • Choroby wewnętrzne, A. Szczeklik, Tom 1.
  • Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, G. Herold.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje