Strumektomia, tyreidektomia (wycięcie tarczycy)

Strumektomia - tyreidektomia - wycięcie gruczołu tarczowego - Wycięcie tarczycy.

Pacjent zostaje ułożony w pozycji na plecach tak, aby głowa była lekko odgięta do tyłu. Pod górną część pleców podłożona zostaje poduszka lub zwinięte prześcieradło. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Po przygotowaniu pola operacyjnego chirurg wykonuje tzw. cięcie kołnierzowe, 1-2 cm powyżej dołu szyjnego. Granicę cięcia wyznaczają przyśrodkowe brzegi mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego.

Cięcie kołnierzowe
Cięcie kołnierzowe.
Źródło: Anatomia chirurgiczna i technika zabiegów operacyjnych;
J.E. Skandalakis, P.N. Skandalakis, L.J. Skandalakis, str.79, ryc. 2.41

Po wypreparowaniu płatów skórnych zostają one odpowiednio odciągnięte za pomocą haków, co umożliwia lepszy dostęp do gruczołu tarczowego. Wszystkie naczynia zostają odpowiednio zaopatrzone, a mięśnie otaczające tarczycę odreparowane i odchylone na boki.

Po uwidocznieniu tarczycy chirurg ocenia narząd i podejmuje najczęściej decyzję o zakresie resekcji (usunięciu części lub całego gruczołu).

Strumektomia (wycięcie tarczycy)
Źródło: Anatomia chirurgiczna i technika zabiegów operacyjnych;
J.E. Skandalakis, P.N. Skandalakis, L.J. Skandalakis, str.80, ryc. 2.43

Całkowite usunięcie tarczycy wymaga szczególnej ostrożności. Naczynia zaopatrujące tarczycę zostają podwiązane, przytarczyce uwidocznione i zabezpieczone, a nerw krtaniowy wsteczny uwidoczniony i odpreparowany. Następnie cały płat tarczycy zostaje oddzielony od tchawicy i usunięty wraz z płatem piramidowym, jeśli jest obecny.

Częściowe usunięcie tarczycy przebiega podobnie. Jednak zaopatrywane są naczynia jednego płata a gruczoł tylko częściowo usunięty. Pozostała część narządu zostaje przymocowana do tchawicy.

Tyreidektomia (wycięcie tarczycy)
Źródło: Anatomia chirurgiczna i technika zabiegów operacyjnych;
J.E. Skandalakis, P.N. Skandalakis, L.J. Skandalakis, str.83, ryc. 2.50

Zakres operacji zależy od strukturalnych cech miąższu. Gruczoł wycinany jest klinowo z pozostawieniem tkanki miąższowej wielkości wiśni lub śliwki. W miejscu usuniętej tarczycy pozostawia się specjalny dren ssący mający ujście na zewnątrz w oddzielnym nacięciu (poniżej rany). Odsunięte na bok tkanki zostają do siebie zbliżone. Zszywane są mięśnie podłużne, mięsień szeroki szyi oraz tkanka podskórna i skóra. Aby nadać ładny wygląd a rana ładnie się zagoiła stosowane są szwy śródskórne.

Dorota Kozera

Bibliografia:

  • Anatomia chirurgiczna i technika zabiegów operacyjnych J.E. Skandalakis, P.N. Skandalakis, L.J. Skandalakis.
  • Chirurgia operacyjna, Horst-Eberhard Grewe, K. Kremer, Tom 1.

Znajdź najlepszego lekarza