Gruczolak wątrobowokomórkowy

Gruczolak wątrobowokomórkowy (gruczolak wątroby, adenoma hepatocellulare) należy do łagodnych zmian ogniskowych wątroby pochodzenia nabłonkowego. Gruczolak może ulec przemianie złośliwej, którą obserwuje się dość sporadycznie. Występuje częściej u kobiet niż mężczyzn, szczególnie w przedziale wiekowym 15-45 lat. Zaobserwowano zależność pojawienia się gruczolaka a przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych przez długi okres, szczególnie tych o dużej zawartości estrogenów oraz leków anabolicznych i preparatów androgenowych.

W większości przypadków gruczolaki są bezobjawowe. Może jednak pojawić się ból w prawym podżebrzu, wyczuwalny guz pod łukiem żebrowym czy krwawienie do jamy otrzewnej wskutek pęknięcia guza.

Diagnostyka gruczolaka wątroby oparta jest na ultrasonografii i tomografii komputerowej (CT). Rzadko wykonuje się rezonans magnetyczny czy angiografię.

Leczenie gruczolaka wątroby

Leczenie gruczolaka wątroby polega na operacyjnym usunięciu gruczolaka poprzez wycięcie odpowiedniego segmentu wątroby wraz z guzem. Zabieg wykonywany jest według ustalonej kolejności. Po przecięciu powłok brzusznych i przesunięciu wątroby zatrzymuje się czasowo dopływ krwi do wątroby. Następnie odcina się odpowiednią część wątroby i podwiązuje naczynia krwionośne, które zaopatrywały daną okolicę. Kolejnym etapem jest połączenie naczyń z pozostałym miąższem wątroby i przywrócenie dopływu krwi do narządu. Przecięcia miąższu dokonuje się przy pomocy noża ultradźwiękowego.

Dorota Kozera

Bibliografia:

  • A. Szczeklik: Choroby wewnętrzne, Tom 1.
  • J. Fibak: Chirurgia.

Znajdź najlepszego lekarza