Szczepionki przeciw WZW

Dostępne są szczepionki przeciw WZW typu A oraz typu B. Nie została jeszcze opracowana szczepionka przeciw WZW typu C.

Szczepionka przeciw WZW A

Szczepionka przeciw WZW A zawiera inaktywowany formaldehydem HAV. Powoduje ona czynne uodpornienie przed wirusem. Jest zalecana u osób narażonych na kontakt z zakażeniem (ryzyko zawodowe, kontakt z osobą zakażoną, częste przyjmowanie zastrzyków czy duża liczba partnerów seksualnych).

Szczepienie obejmuje jedną dawkę podstawową przyjmowaną domięśniowo oraz dawkę przypominającą w odstępie 6-12 miesięcy. U dzieci dawka jest o połowę mniejsza. Szacuje się, iż przeciwciała przeciw HAV utrzymują się przez 10-20 lat, a już po pierwszej dawce w odstępie 4 tyg. można oznaczyć przeciwciała anty-HAV u 95-99% osób.

Szczepionka przeciw WZW B

Szczepionka przeciw WZW B zawiera oczyszczony antygen powierzchniowy wirusa (HBsAg) uzyskany z komórek drożdży. Powoduje ona czynne uodpornienie przed HBV oraz HDV. Wskazana jest szczególnie u osób narażonych na zakażenie (ryzyko zawodowe, osoby z przewlekłymi chorobami wątroby, chorych oczekujących na przeszczep, narkomani, osoby z dużą liczbą partnerów seksualnych, noworodki matek nosicielek czy osoby mieszkające z chorym na WZW B). Szczepienie zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego.

Istnieje kilka schematów podawania szczepionki:

  1. 0-1-6 miesięcy: jest najczęstszym schematem, ochronne miano przeciwciał występuje u ponad 96% szczepionych.
  2. 0-1-2 miesięcy i dawka uzupełniająca po 12 miesiącach.
  3. 1-7-21 dni i dawka uzupełniająca po 12 miesiącach: stosowana wyjątkowo powoduje osiągnięcie ochronnego miana przeciwciał u 65% po tyg. od dawki podstawowej, a po dawce uzupełniającej 98,6%.
  4. 0-1-2-6 miesięcy: jest podwójną dawką szczepionki, schemat stosowany szczególnie u osób z upośledzonym układem immunologicznym lub poddawanych hemodializoterapii.

Szczepionkę podaje się domięśniowo. Schemat dawkowania różni się w zależności od zastosowanej szczepionki.

Dostępna jest również szczepionka skojarzona zawierająca anty-HAV i anty-HBV podawana w 3 dawkach w schemacie 0-1-6 miesięcy.

Dorota Kozera

Bibliografia:

  • Indeks leków medycyny praktycznej 2007, Medycyna Praktyczna.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje