Rodzaje soczewek

W dziedzinie technologii wytwarzania sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych od kilku lat obserwuje się istotny postęp. Dąży się do tego, aby wszczepiana soczewka miała cechy naturalnej, a nawet ją przewyższała. Na rynku dostępny jest szeroki wybór sztucznych soczewek, co umożliwia optymalne ich dobranie do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Soczewki jednoogniskowe

Soczewki jednoogniskowe należą do najczęściej wszczepianych soczewek po usunięciu zaćmy. Przywracają one prawidłowe widzenie do dali. Widzenie do bliży (czytanie, praca przy komputerze, robienie na drutach) wymaga zastosowania korekcji okularowej. Związane jest to z tym, że sztuczna soczewka nie ma zdolności akomodacji (naturalna zdrowa soczewka zmienia swoje krzywizny, tak byśmy ostro widzieli zarówno z bliska, jak i daleka). Soczewki jednoogniskowe są standardem w leczeniu zaćmy w państwowych placówkach, gdyż tylko takie są refundowane przez NFZ.

Soczewki wieloogniskowe

Soczewki wieloogniskowe przywracają prawidłową zdolność widzenia zarówno do dali, jak i do bliży i nie wymagają stosowania korekcji okularowej. Do soczewek wieloogniskowych należą soczewki AcrySof® ReSTOR®. W sposób najbardziej zbliżony do zdrowej soczewki ludzkiej naśladują jej zdolności akomodacyjne, wykorzystując zjawiska refrakcji i dyfrakcji światła. Posiadają one dodatkowo filtr światła niebieskiego, który zatrzymuje niebezpieczne dla siatkówki pasmo promieniowania UV. Soczewki wieloogniskowe polecane są osobom, które po zabiegu usunięcia zaćmy chcą uniknąć noszenia okularów, osobom, u których planowane jest obustronne wszczepienie sztucznych soczewek oraz osobom ze starczą dalekowzrocznością. Nie zaleca się wszczepiania soczewek wieloogniskowych u osób z astygmatyzmem rogówkowym powyżej 1,0 dioptrii, u osób, które w drugim oku mają wszczepioną soczewkę jednoogniskową oraz u osób, u których występuje zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) lub choroby rogówki. Wszczepiania soczewek wieloogniskowych nie zaleca się również u zawodowych kierowców. Wiąże się to z możliwością wystąpienia po wszczepieniu soczewki wieloogniskowej u pacjenta tak zwanego zjawiska halo. Jest to występowanie w warunkach słabego oświetlenia okrągłej poświaty lub mglistego promienia wokół źródeł światła lub oświetlonych przedmiotów. Z czasem niektóre osoby przyzwyczajają się do tych zaburzeń i przestają je zauważać, inne natomiast mogą dostrzegać je przez długi czas po zabiegu.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne zostały wymyślone dla osób, u których zaćmie towarzyszy astygmatyzm rogówkowy. Wszczepione podczas operacji zaćmy korygują, dzięki odpowiedniemu profilowaniu, współistniejący astygmatyzm, przez co pacjent odzyskuje pełną zdolność widzenia bez konieczności stosowania okularów korygujących astygmatyzm. Do najnowocześniejszych soczewek torycznych należy soczewka AcrySof® ReSTOR® Toric. Wykonana jest z akrylu hydrofobowego, który łatwo wiąże się z otaczającymi tkankami, przez co soczewka jest stabilna, nie porusza się w torebce, a efekt uzyskany za pomocą operacji pozostanie niezmienny przez wiele lat. Jest to jednocześnie soczewka wieloogniskowa zaopatrzona w filtr światła niebieskiego. Dzięki temu pacjent będzie zupełnie uniezależniony od stosowania okularów, a filtr światła niebieskiego będzie chronił siatkówkę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Soczewki toryczne zalecane są osobom z astygmatyzmem rogówkowym powyżej 1,0 dioptrii. Przeciwwskazaniami do ich zastosowania są: nieregularny astygmatyzm w centrum rogówki, nieustabilizowany astygmatyzm oraz wszelkie schorzenia rogówki i siatkówki upośledzające czynność wzroku.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje