Zaćma: od diagnozy do operacji

W Polsce na zaćmę choruje ok. 800 tysięcy osób, jest to więc jedna z najczęstszych chorób narządu wzroku. Zwykle dotyka ludzi między 50. a 60. rokiem życia, ale może wystąpić w każdym wieku, również u noworodka. Obecne metody leczenia dają niemal 100% szansy na powrót do normalnego widzenia. O ile postawienie diagnozy nie stanowi problemu dla okulistów, o tyle dużym problemem jest dostępność leczenia. W Polsce co roku przeprowadza się ok. 100 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy, a powinno ich być dwa razy więcej. Kolejki w placówkach państwowych są tak duże, że w niektórych ośrodkach na zabieg trzeba czasem czekać nawet do dwóch lat.

Rozpoznanie zaćmy - i co dalej?

Pierwsze objawy zaćmy opisywane są przez pacjentów jako widzenie przez mgłę lub widzenie przedmiotów w barwnych otoczkach. Takiego pogorszenia ostrości widzenia nie można skorygować żadnymi okularami. Do tego może się dołączyć dwojenie obrazów oraz upośledzenie widzenia kolorów. Występowanie takich objawów powinno skłonić pacjenta do wizyty u okulisty (nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego). Podstawowe badania okulistyczne pozwalają wykluczyć inne przyczyny pogorszenia ostrości widzenia i postawić rozpoznanie zaćmy. Lekarz powinien wytłumaczyć pacjentowi istotę choroby, przedstawić opcje leczenia zaćmy i skierować do ośrodka zajmującego się chirurgią oka. Wykonane tam badania specjalistyczne pozwolą dobrać odpowiedni rodzaj soczewki do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Niestety okres oczekiwania na przyjęcie do państwowego ośrodka jest dość długi. Wyjściem z tej sytuacji są prywatne kliniki, które coraz częściej mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie zabiegów usuwania zaćmy i wszczepiania sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych. Obecnie stosowane metody leczenia pozwalają operować zaćmę w każdym stadium zaawansowania i dają niemal 100% szanse na powrót do normalnego widzenia.

Gdzie szukać pomocy?

Pierwszą osobą, do której powinien zgłosić się pacjent z niepokojącymi objawami, jest okulista. Przeprowadzone przez niego badania pozwolą na rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia, a w przypadku trudności może on skierować pacjenta do specjalistycznego ośrodka. U niego można również uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania dotyczące choroby. W wielu polskich miastach przy oddziałach okulistycznych działają poradnie leczenia zaćmy, które opiekują się pacjentami zarówno przed, jak i po zabiegu. Podobne konsultacje oferują również prywatne kliniki. Informacje i porady na temat leczenia zaćmy można również znaleźć na wielu stronach internetowych prowadzonych zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów, którzy mają za sobą operacje usunięcia zaćmy.

Zabieg usunięcia zaćmy - prywatnie lub z refundacją

Zabieg usunięcia zaćmy i wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w oddziałach okulistycznych oraz prywatnych klinikach. System finansowania polskiej służby zdrowia sprawia, że istnieją duże różnice w tym, co może zaoferować państwowa klinika w porównaniu z kliniką prywatną. Prywatne kliniki oferują szeroki wybór soczewek wewnątrzgałkowych, w tym najnowsze soczewki wieloogniskowe, które nie wymagają dodatkowej korekcji okularowej, oraz soczewki toryczne, które jednocześnie korygują astygmatyzm rogówkowy. Większy wybór daje możliwość lepszego doboru soczewki do oczekiwań pacjenta, np. w przypadku niechęci do noszenia okularów. Niestety wybór takiej soczewki wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów przez pacjenta, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie soczewki jednoogniskowe. Takie właśnie soczewki są wszczepiane osobom, które wybierają państwową placówkę lub prywatną klinikę, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Są to soczewki wysokiej jakości, których mankamentem jest konieczność używania korekcji okularowej do bliży (czytanie, praca przy komputerze itp.). Sam zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest tą samą metodą zarówno w państwowych oddziałach okulistycznych, jak i w prywatnych klinikach. Stosowana metoda, tzw. fakoemulsyfikacja, jest najnowocześniejsza i najmniej traumatyczna dla oka.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje