Rak żołądka

Rak żołądka należy do jednych z najczęstszych chorób nowotworowych na świecie. Pod względem zachorowalności u mężczyzn znajduje się on na piątym miejscu, za rakiem płuca, jelita grubego, prostaty i pęcherza moczowego, natomiast pod względem umieralności zajmuje czwarte miejsce. Dla porównania u kobiet znajduje się na siódmym miejscu biorąc pod uwagę częstość zachorowania. Mimo tego, obserwuje się stały spadek zachorowalności wynikający najprawdopodobniej ze zmiany stylu życia.

Rak żołądka zaliczany jest także do nowotworów o ciężkim przebiegu i małym odsetku przeżyć 5-letnich. Związane jest to nadal z dość późnym rozpoznawaniem choroby, często w stadium o dużym zaawansowaniu klinicznym.

Na rozwój raka żołądka mają wpływ:

  • dieta, szczególnie bogata w żywność marynowaną, wędzoną, zawierająca duże ilości soli, nitrozaminy, pozbawioną warzyw i owoców,
  • nieprawidłowe zmiany nabłonka błony śluzowej żołądka tj. metaplazja jelitowa czy dysplazja uważana już za stan przedrakowy,
  • przewlekłe zapalenie żołądka z zanikiem błony śluzowej,
  • czynniki genetyczne i środowiskowe tj. palenie papierosów,
  • polipy gruczolakowate żołądka, zwłaszcza te, których średnica przekracza 2 cm,
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori (wzrost ryzyka 3-6 razy),
  • stan po częściowej resekcji żołądka, zwykle po 15-20 latach od operacji z przyczyn nienowotworowych.

Objawy kliniczne raka żołądka

Wczesne rozpoznawanie raka żołądka ma istotne znaczenie w procesie leczenia. Jednak utrudnieniem jest brak charakterystycznych objawów umożliwiających pewne rozpoznanie. W początkowym okresie choroby chorzy skarżą się głównie na bolesność w nadbrzuszu, uczucie rozpierania, odbijania, brak łaknienia, nudności, rzadziej wymioty. W późniejszym czasie dołączają się dolegliwości tj. smoliste stolce, spadek masy ciała, ogólne wyniszczenie organizmu, powiększenie obwodu brzucha, wyczuwalny guz przez powłoki brzucha, powiększenie wątroby czy powiększony węzeł chłonny w lewym dole nadobojczykowym. Przerzuty raka żołądka mogą lokalizować się w jajniku i zwane są wówczas guzem Krukenberga.

W przypadku chłoniaków żołądka występuje dodatkowo gorączka, nocne poty oraz powiększenie obwodowych węzłów chłonnych.

Diagnostyka raka żołądka

Najważniejszym badaniem diagnostycznym jest gastroskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. W przypadku uzyskania ujemnego wyniku badania histopatologicznego przy obecności widocznych zmian o cechach nowotworowych badanie należy powtórzyć. Mniejsze znaczenie mają: rtg górnego odcinka przewodu pokarmowego, ultrasonografia i tomografia komputerowa jamy brzusznej, które służą raczej do oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej.

Dorota Kozera

Bibliografia:

  • Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod red. R. Kordka.
  • Chirurgia, pod red. W. Noszczyka, Tom 2.
  • Choroby wewnętrzne, A. Szczeklik, Tom 1.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje