Leczenie żylaków kończyn dolnych

Leczenie objawowe żylaków kończyn dolnych koncentruje się na ułatwieniu odpływu krwi z naczyń żylnych kończyny dolnej. Chory powinien prowadzić aktywny tryb życia, układać kończyny ponad poziomem ciała, unikać wysokich obcasów i utrzymywać prawidłową masę ciała. Ponadto długie przebywanie w pozycji stojącej działa niekorzystnie i chorzy powinni dreptać w miejscu, stawać na palcach umożliwiając w ten sposób odpływ krwi z żył. Unikać należy również zakładania nogi na nogę w pozycji siedzącej, ciasnej odzieży, gorącej kąpieli czy zaparć.

W terapii stosuje się leczenie uciskowe, które polega na stopniowym ucisku zmniejszającym się w kierunku pachwiny. Do ucisku wykorzystywane są opaski elastyczne, specjalne pończochy czy rajstopy kupowane w aptece, których rozmiar powinien być odpowiednio dobrany i skonsultowany wcześniej z lekarzem. Metoda stopniowego ucisku powoduje spadek cofania się krwi w układzie żylnym i zmniejszenie obrzęku. W niektórych przypadkach lekarz zaleci przyjmowanie leków zmniejszających przepuszczalność ścian naczyń (wyciąg z rutyny), działających przeciwzapalne, moczopędne oraz przeciwagregacyjne, jako leczenie wspomagające. Objawowo skutecznie działają żele (Emo-żel czy Veno-żel). Należy jednak pamiętać, że farmakoterapia jest jedynie leczeniem wspomagającym.

Metodą nieoperacyjną jest skleroterapia polegająca na uszkadzaniu śródbłonka naczyń i odczynu zapalnego z włóknieniem przy pomocy wstrzykiwanego do żylaka środka chemicznego. Stosowana jest przy pojedynczych żylakach i pajączkach naczyniowych ( rozgałęzionych drobnych naczyń krwionośnych skóry).

Chirurgiczne usunięcie żylaków kończyn dolnych

Chirurgiczne usunięcie żylaków kończyn dolnych jest podstawową i najbardziej skuteczną metodą leczniczą. Obejmuje wycięcie żyły odpiszczelowej. Chirurg dokonuje cięcia (długości około 7cm) poniżej więzadła pachwinowego, podwiązuje żyłę odpiszczelową i ostrożnie ją wypreparowuje. Następnie przecina żyłę zaciśniętą wcześniej specjalnymi zaciskami. Do przodu od kostki przyśrodkowej wykonywane jest drugie cięcie, ponownie przecina między zaciskami, a do bliższego odcinka wprowadza elastyczną metalową sondę i przesuwa ją ku górze ( w kierunku pachwiny). Następnie chirurg zawiązuje żyłę na sondzie i pociągając go od góry wyciąga z nim żyłę. Po usunięciu żyły odpiszczelowej i zaszyciu rany cała kończyna dolna zostaje owinięta bandażem elastycznym. Inaczej usuwa się żyłę odstrzałową. Chirurg dokonuje małego nacięcia skóry za kostką boczną i w dole podkolanowym. Po podwiązaniu i przecięciu jej ciągłości żyła usuwana jest odcinkowo. Kriochirurgiczne leczenie żylaków wykonuje się przy użyciu sondy, której temperatura osiągnąć może -80 stopni C. Powoduje to przymarzanie naczynia do sondy umożliwiające jego usunięcie.

Nawroty żylaków kończyn dolnych zdarzają się w jednej trzeciej przypadków.

Dorota Kozera

Bibliografia:

  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom 1.
  • W. Noszczyk: Chirurgia, Tom 2.
  • J. E. Skandalakis, S. N. Skandalakis, L. J. Skanadlakis: Anatomia chirurgiczna i technika zabiegów operacyjnych.

Znajdź najlepszego lekarza

Dodatkowe informacje